Transgender Male Mastectomy Surgery

 • US$15.00
  raised of $1,600.00 goal goal
0% Funded
2 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities

Show more
Show less

Please scroll down for English.

Merhabalar

Ben M.Deniz. 23 yaşında trans bir erkeğim. Sakarya’da doğdum. Şu an Kocaeli’de yaşıyorum. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesin’de okumaya başladım ve 2020 yılında mezun oldum.

Türkiye’de büyüyen trans her çocuk gibi ben de çocukluk yıllarımda akran zorbalığına çok fazla maruz kaldım. Liseye başladığımda ise dışlanma ve yalnız bırakılma korkusuyla cinsel yönelimimi ve cinsiyet kimliğimi bastırmak zorunda kaldım. Bu da beni içine kapanık bir çocuk ve ergen olmaya itti. Üniversitenin ilk yıllarında da durum çok farklı değildi. Kimliğimi açık bir şekilde yaşamadığım halde homofobiye ve transfobiye maruz kalmaya devam ettim. Bu yüzden de başka bir kurtuluş göremediğimden çevreme açıldım.

Birçok transın da deneyimlediği gibi, yaşadığım huzursuzluk sadece psikolojik değildi ve çevreme açılmış olmak beni sadece bir raddeye kadar kurtarabildi. Bedenimle mutlu değilim. Kendimi kapana kısılmış hissediyorum. Ameliyatlarımı tamamlayamadığım için kimliğimdeki cinsiyet hanesinde “kadın” yazıyor ve bu sebeple iş bulamıyorum. Hayallerime bir adım daha yaklaşabilmem, ruhsal ve fizyolojik olarak daha sağlıklı hissedebilmem için cinsiyet uyum süreci ameliyatlarını olmaya ihtiyacım var. Devlet hastanelerinde daha uygun bir ücrete (sadece “bıçak parası” vererek) ameliyat olmak istemiyorum çünkü devlet hastaneleri bu konuda birçok açıdan çok kötü bir üne sahip. Ameliyat olmama rağmen kendimle barışık olmamaktan ve çeşitli sağlık sorunlarım olmasından çok korkuyorum ve herkes gibi ben de daha iyisini hak ettiğimi düşünüyorum. Umarım siz de aynı fikirdesinizdir. Hayallerimin ve hayatımın hemen hemen her noktasında bana engel olan mastektomi ameliyatım için bu kampanyayı başlatmaya karar verdim. Düzenli ve yeterli bir gelirim olmadığından ameliyat ücretini tek başıma toparlayamıyorum. Ameliyat olursam kendimi daha özgür, daha mutlu hissedeceğim ve önümdeki engelleri hafifletmiş olacağım. Bilmenizi isterim ki en ufak bir dayanışma benim hayatıma dokunmuş olacak.

Özgür ruhlu bir bedende hissedebilmem için sesimi duyurmaya ve dayanışmanıza ihtiyacım var. Yardımlarınız benim için çok değerli. Şimdiden çok teşekkür ederim💙


Hello

I'm M. Deniz. I am a 23 year-old transgender male. I was born in Sakarya. I am currently living in Kocaeli. I started studying at Hacettepe University in 2016 and graduated in 2020.

Like every trans child growing up in Turkey, I was exposed to peer bullying a lot in my childhood. When I started high school, I had to suppress my sexual orientation and gender identity for fear of being excluded and left alone. This pushed me to be an introverted child and adolescent. In the first years of university, the situation was not much different. I continued to be subjected to homophobia and transphobia even though I was not open with my identity. That's why I came out as trans. I couldn't see any other way out.

As many trans people have experienced, my uneasiness and dysphoria weren’t just psychological, and opening up only saved me so much. I am not happy with my body. I feel trapped. Since I could not start having my surgeries, the “gender section” on my ID says "female" and it makes finding a job immensely difficult. I need to have gender affirmation surgery so that I can get one step closer to my dreams and feel healthier both mentally and physiologically. I don't want to have my surgeries in public hospitals for a more affordable price (just paying what they call "knife money") because public hospitals have a very bad reputation in this regard in many ways. I am very afraid of not being at peace with myself even after having my surgery and terrified of having various health problems, and like everyone else, I think I deserve better. I hope you are of the same opinion as well. I decided to start this campaign for my mastectomy surgery, which has kept me behind in almost every aspect of my life. Since I do not have a regular and sufficient income, I cannot collect the surgery fee on my own. If I have the surgery, I will feel freer, happier and will have alleviated many obstacles in front of me. I want you to know that the slightest solidarity will have touched my life.

I need my voice to be heard and your solidarity with me so that I can feel in a free-spirited body. Your help is invaluable to me. Thank you so much in advance 💙

Organizer

Donors

 • Anonymous
 • Donated on Sep 29, 2021
$10.00
 • Anonymous
 • Donated on Sep 01, 2021
$5.00

No updates for this campaign just yet

Donors & Comments

2 donors
 • Anonymous
 • Donated on Sep 29, 2021
$10.00
 • Anonymous
 • Donated on Sep 01, 2021
$5.00

Followers

0 followers
No Followers Just Yet...
US$15.00
raised of $1,600.00 goal
0% Funded
2 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities