Transgender Student’s Surgery

Update posted by Idil Kumsal Dolanbay On Aug 10, 2018

Scroll down for English.

Nach unten scrollen für Deutsch.

Merhaba, adım İdil, İstanbul'da yaşayan 21 yaşında bir trans kadınım. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Mimarlık 3 sınıftayım.

Bildiğiniz gibi, Türkiye'de kadın olmak zaten zorken bir trans kadın olmak çok çok daha zor. 2 yıldır kadınlığım üzerinden mücadele veriyorum ve bu mücadele sırasında bir çok ayrımcılığa, dışlanmaya, sözlü ve fiziksel tacize uğradım. Kadın yurtlarına geçmek istediğim için okulumun yurtlarından, kimliğim dolayısıyla çıkarıldım. Bu süreçte yine kimliğim dolayısıyla ev/oda bulamadım. Bu koşullarda ailemden destek almadan geçinmeye ve mümkün olduğunca operasyonum için para biriktirmeye çalışıyorum. Ancak İstanbul şartlarında bu pek mümkün olmuyor.

Efruz adında bir arkadaşımın yazısından bir alıntı yapmak istiyorum; “Çevrenize bakarsanız üniversitelerde okuyan açık kimlikli görünür transların sayısının hayli az olduğunu görürsünüz. Söz konusu Türkiye olunca bu sayı daha da azalmaktadır. Bunun sebebi transların, trans olmayan insanlardan daha başarısız olması elbette ki değil. Bunun sebebi eğitime katılımda, iş hayatında ve hayatın her alanında transların karşısına çıkan yüksek ayrımcılık duvarları. Bize sürekli işsiz kalacağımız, seks işçiliğinden başka iş yapamayacağımız, şiddete ve ayrımcılığa alışmamız gerektiği ve bunun bizim kaderimiz olduğu, tüm bunları hak ettiğimiz söyleniyor. Ben bu kaderi kabul etmiyorum.“ Ben de bu kaderi kabul etmiyorum!

Eğer cinsiyet uyu operasyonu geçirebilirsem; "kadın kimliği" alabileceğim ve önüme konan engellerin en azından bir kaçının üstesinden gelebileceğim. Kendi evimi kiralayabileceğim, kimliğimde ve diplomamda “kadın” yazacak, ve karşılaşabileceğim bir çok sorun ortadan kalkmış olacak. Kendimi ait olduğum bedende daha özgür hissedebileceğim, tüm ilgimi ve odağımı akademik kariyerime verebileceğim.

Tek istediğim iyi bir mimar olmak ve tüm engellemelere rağmen trans bireylerin bir şeyler başarabildiğini kanıtlamak. Bu süreçte yanımda olduğunuzu bilmek harika bir duygu. Daha çok insana ulaşabilmem için paylaşmayı unutmayın lütfen.

Destekleriniz için tüm kalbimle teşekkür ederim.

ENGLISH

Hi, my name is İdil and I am a 21-year-old trans woman living in İstanbul, Turkey. I am studying Architecture in Istanbul Technical University.

As you know, being a transgender is so hard in Turkey. This is a place with high discrimination and murder rates. Trans people even can’t find places to live and most of all are forced to be a sex workers.

I want to add a quote from my dear friend Efruz’s article. She said, “If you look around in universities you can see just a few open transgender students that have visibility. If we are talking about Turkish universities, there is nearly no transgender student. WHY? Are transgender students more unsuccessful than others? No, absolutely not! Because of high discrimination walls that transgenders always have to face when they are trying to join education to find a job or in every area of life. They're always telling us ‘You will be unemployed you have to be sex worker or you will live always violence and discrimination. It is your destiny and you are deserving that.’ No, I am not accepting that destiny!“. No, I am not accepting this destiny either

In these conditions, I am trying to live, study and save all my money to get my surgery without the support of my family. This is really hard for me.

If I can get this money, I can have my surgery and get a woman’s ID card. And this will prevent most of the disadvantages that I face in my daily life. For example, I can rent my own flat because I cannot stay in my university’s dormitories because of my ID and real estate agents don’t allow me to rent a house for myself as a trans person. This surgery also will help me to feel comfortable in my own body.

Thanks for all your support.

DEUTSCH

Hallo, mein Name ist İdil und ich bin eine 21-jährige Transfrau, die in Istanbul in der Türkei lebt. Ich studiere im 3. Jahr Architektur an der Istanbuler Technischen Universität.

Wie ihr wisst ist es in der Türkei schon schwer genug, eine Frau zu sein, geschweige denn ein Transgender zu sein. Ich kämpfe seit zwei Jahren um meine Identität und während dieser Zeit war ich vielen Diskriminierungen, Ausgrenzungen, verbalen und körperlichen Belästigungen ausgesetzt. Da ich in Frauenwohnheimen leben wollte, wurde ich wegen meiner Identität aus dem Wohnheim meiner Uni gekündigt. Ich konnte wegen meiner Identität keine Unterkunft mehr finden. Unter diesen Umständen versuche ich, ohne jegliche Unterstützung von meiner Familie meinen Lebensunterhalt zu bestreiten und so viel Geld wie möglich für meine Operation zu sparen. Dies ist jedoch in Istanbul nicht möglich.

Ich möchte ein Zitat aus dem Artikel meines lieben Freundes Efruz hinzufügen: "Wenn man sich an Universitäten umschaut, kann man nur wenige Transgender-Studenten sehen, die offen mit ihrer Identität umgehen. Wenn wir von türkischen Universitäten sprechen, gibt es fast keine Transgender-Studenten. WARUM? Sind Transgender-Studenten weniger erfolgreich als andere? Nein auf keinen Fall! Dies liegt an der hohen Diskriminierung an den Bildungsstätten wie Universitäten, am Arbeitsplatz oder in jedem anderen Lebensbereich. Sie sagen uns immer: "Du wirst arbeitslos sein, du musst Sexarbeiterin sein oder du wirst immer Gewalt und Diskriminierung erleben. Es ist dein Schicksal und du verdienst das. Nein, ich akzeptiere dieses Schicksal nicht!". Nein, ich akzeptiere dieses Schicksal auch nicht!

Unter diesen Bedingungen versuche ich zu leben, zu studieren und alles Geld zu sparen, um ohne die Unterstützung meiner Familie operiert zu werden. Das ist wirklich schwer für mich.

Wenn ich genug Geld durch die Spenden bekomme, kann ich mich operieren lassen und den Ausweis einer Frau bekommen. Und das wird die meisten Nachteile verhindern, denen ich in meinem täglichen Leben gegenüberstehe. Zum Beispiel kann ich dann meine eigene Wohnung mieten. Diese Operation wird mir auch helfen, mich in meinem eigenen Körper wohl zu fühlen.

Danke für all eure Unterstützung.

Add a Comment

photo

Elif Ozgur

Backed with $10.00 On May 15, 2020

photo

Merhaba çok kıymetli Gogetfunding üyesi. T.C.Marmara Üniversitesi Doktora tezim dahilinde gerçekleştirdiğim araştırmam için şimdiye kadar Kitlesel Fonlama proje süreci yaşamış olanların anketi doldurmalarına ihtiyacım var ve sizlere ulaşmak çok zor olduğu için buradan yazmak zorunda kaldım. Yapılan her anketle hem çalışmama hem de kitlesel fonlama ailesine önemli bir katkıda bulunmuş olacaksınız. Anketi yaparak verdiğiniz destek için şimdiden çok teşekkür ederim. onlineanketler.com/s/6337c99

Artur Mumcu

Posted On May 11, 2020

photo

Eva Alonso

Backed with $6.00 On Feb 15, 2019

photo

İdil Özgen

Backed with $1.00 On Oct 25, 2018

photo

Sevgili İdil, cinsiyetin ne olursa olsun ömür boyu insanca yaşamanı ve sevdiğin işi yaparak öncelikle mutlu ve sonra da başarılı olmanı diliyorum.

Anonymous

Backed with $232.00 On Oct 08, 2018

photo

Yasemin Sunbul

Backed On Sep 18, 2018 Amount Hidden

photo

Sevgiler ve başarılar.

Anonymous

Backed On Sep 15, 2018 Amount Hidden

photo

Yolun acik olsun Idil!

Cagla Ozbek

Backed On Aug 15, 2018 Amount Hidden

photo

Kolay gelsin...

Anonymous

Backed On Aug 13, 2018 Amount Hidden

photo

Merhaba Idil, Yasadigin ayrimciligi ve zorluklari acikcasi tahmin bile edemiyorum. Cogumuz karsi bile koyamazdik saniyorum. Ama unutma bunlar seni buyutuyor ve guclu kiliyor. Hayatindan ve isteklerinden asla taviz verme, hicbir kotu dusuncenin, korku, umutsuzluk, yalnizlik adina ne koyarsan koy, aklini esir almasina izin verme. Unutma, seni uzecek, farkli gorup uzak duracak zihinlerin cogu biseyler icin mucadele etmeyi birak, mucadele edecek herhangi bir amaci bile olmayanlardan olusuyor. Zor anlarin olursa, bosver sen onlari hor gor :) Basarilar diliyorum, sevgiler.

Oğuz Özcan

Backed On Aug 05, 2018 Amount Hidden

Show more donors
Add a Comment

photo

Idil Kumsal Dolanbay

Campaign Owner

flag Istanbul, tr

Send a message

photo

Carmen Crespo

Since Feb 13, 2019

photo

İzel Levi Coşkun

Since Oct 08, 2018

photo

Oğuz Özcan

Since Aug 05, 2018

photo

Gökçe Nalcı

Since Aug 04, 2018

photo

Nihan Uslu Barut

Since Aug 03, 2018

photo

Resat Sen

Since Aug 02, 2018

photo

Caner ERCAN

Since Aug 01, 2018

photo

A A

Since Aug 01, 2018

photo

Kemal Yilmaz

Since Aug 01, 2018

photo

Lale Bakır

Since Aug 01, 2018

Show more Followers
photo

ITU Apis Ar-ge Takımı ABD Yolunda

Funds Raised: $0.00 Fund Count: 0

Create support campaign

Not Ready to Donate?

Did you know a 10 second Facebook share raises an average of $25?

Share on