TRANS KADININ CİNSİYET UYUM AMELİYATI

 • US$73.00
  raised of $10,000.00 goal goal
0% Funded
3 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities

Show more
Show less

[SCROLL DOWN FOR ENGLISH]

Merhaba, ben Zehra Sultan. 25 yaşındayım. Ağrılı 10 kişilik Kürt bir ailenin ikinci çocuğuyum. 19 yaşında memleketten kaçıp İstanbul’a geldim. Annem, babam ve kardeşlerim trans kimliğime inanmıyordu. “Trans olursan seni reddederiz.” diyerek bana sözlü ve fiziksel şiddet uyguluyorlardı. Çok küçük yaşta okula göndermeyip beni hayvancılıkla uğraştırdılar. İlkokul diplomamı zor aldım. Çocukken çok travma yaşadım; en yakın arkadaşlarım beni istismar etmeye çalıştı, geniş ailemdeki herkes kimliğimden ötürü bana sözlü ve fiziksel şiddet uyguluyordu. Bu sebeple defalarca intihara kalkıştım.

Duygularım farklıydı, kendimi kadın hissediyordum ama bana kimse yardımcı olmuyordu. Bir gece evden kaçtım ve İstanbul’a geldim. Kalacak bir yer bulabileceğimi sandım, bulamadım. Bu yüzden Gezi Parkı’nda her gün simitle karnımı doyurarak bir ay kadar kaldım. O sırada çevremdeki translar bana peruk, kıyafet vs verdi ama polislerden korktuğum ve insanların bakışlarından utandığım için seks işçiliği yapmaya direndim. Başvurduğum hiçbir iş olmuyordu ve ailem de beni desteklemiyordu. Bu yüzden seks işçiliği yapmak zorunda kaldım ama kazandığım para ne bir ev kiralamaya ne de faturaları ödemeye yetiyordu. Karşılaştığım müşteriler de çok kötüydü, benimle aynı işi yapan arkadaşlarım sürekli ya şiddete uğruyor ya katlediliyordu.

Tüm bunlara rağmen üç yıl boyunca çalışarak 50 lira 100 lira demeden paramı biriktirdim. Bu sırada hormon terapisine başladım; nihai amacım cinsiyet uyum ameliyatımı olmaktı çünkü ben, kendimi bu şekilde eksik hissediyordum. Ameliyat paramı annemle ortak kullandığımız banka hesabında biriktiriyordum. Paranın neredeyse tamamı birikmişken, iki hafta önce annemin bütün parayı çekip abimin borçları için kullandığını öğrendim. Dünyam başıma yıkıldı. Bütün emeğim boşa gitti.

Ben trans olarak açıldığımdan beri ailemde, sosyal ortamda, hastanede, karakolda insanların bana atanmış ismimle hitap etmelerinden, dalga geçmelerinden ve tuhaf bakışlarından rahatsız oluyorum ve bunları kabullenemiyorum. Seks işçiliğinde hayati riskim olduğu için korkuyorum ve başka bir iş yapabilmek için cinsiyet uyum ameliyatımı olup kadın kimliğimi almak istiyorum. Kimliğimi aldığımda senelerdir ne düğünlerine ne de cenazelerine katılabildiğim ailemin bir kısmıyla tekrar bir araya gelme ihtimalim olacağına da inanıyorum.

En büyük hayalim olan cinsiyet uyum operasyonunun iyi ve güvenli bir hastanede, tecrübeli hekimler tarafından yapılmasına ihtiyacım var. Bu sayede ruhen ve bedenen tamamlanmış hissedeceğimi ve sosyal hayatta korkmadan var olabileceğimi biliyorum. Hayallerime çok yaklaşmışken benden çalınan parayı tekrar tamamlayabilmek için desteğinizi ve dayanışmanızı bekliyorum.

Destekleriniz için teşekkür ederim,
Zehra


TRANS WOMAN’S GENDER AFFIRMATION SURGERY

Hello, I am Zehra Sultan. I am 25 years old. I am the second child of a Kurdish family of 10 from Ağrı. At the age of 19, I escaped from my hometown and came to Istanbul. My mother, father, and siblings did not believe in my trans identity. “We will reject you if you are trans,” they said. I was exposed to verbal and physical violence. They did not allow me to go to school and forced me to work in animal husbandry at a very young age. I struggled to get my primary school diploma. I experienced a lot of trauma as a child; my closest friends tried to abuse me, everyone in my extended family was verbally and physically abusing me because of my identity. Because of this, I committed suicide many times.

My feelings were different, I felt like a woman, but no one helped me. One night, I ran away from home and came to Istanbul. I thought I could find a place to stay, but I could not. So, I stayed in Gezi Park for a month, eating whatever I could find to survive. At that time, the trans people around me gave me wigs, clothes, etc., but I resisted doing sex work because I was afraid of the police, and I was ashamed of people staring at me. I applied to many jobs, but nobody would employ me, and my family would not support me. Thus, I had to do sex work, but the money I earned was not enough to rent a house or pay the bills. The customers I met were also very bad, my friends who did the same job as I did were either beaten up or got murdered.

Despite all this, I worked for three years and saved every penny I earned. Meanwhile, I started hormone replacement therapy. My ultimate goal was to have my gender affirmation surgery because I was feeling incomplete. I had a joint bank account with my mother, and I was using that account to keep my savings for my surgery. I had almost saved all the money needed. However, three weeks ago, I found out that my mother had withdrawn all the money and used it for my brother's debts. I was devastated. All my hard work was for nothing.

Ever since I came out as trans, I have been uncomfortable with people in my family, in the social environments, in the hospitals, and in the police stations calling me by my birth name, making fun of me, and giving me weird looks. I cannot accept these. I am scared because my life is at risk in sex work. I want to have my gender affirmation surgery and get my female ID in order to get another job. I also believe that when I get my ID, I will have a chance to reunite with a part of my family whose weddings or funerals I have not been allowed to attend for years.

I need my gender affirmation surgery, my biggest dream, to be performed by experienced physicians in a good and safe hospital. In this way, I know that I will feel complete spiritually and physically, and I can exist in social life without fear. I am waiting for your support and solidarity in order to complete the money stolen from me when I was so close to my dream.

Thank you for your solidarity,
Zehra

Organizer

Donors

 • Anonymous
 • Donated on Jan 10, 2022
$13.00
 • Anonymous
 • Donated on Nov 21, 2021
$50.00
 • Anonymous
 • Donated on Nov 05, 2021
$10.00

No updates for this campaign just yet

Donors & Comments

3 donors
 • Anonymous
 • Donated on Jan 10, 2022
$13.00
 • Anonymous
 • Donated on Nov 21, 2021
$50.00
 • Anonymous
 • Donated on Nov 05, 2021
$10.00

Followers

1 followers
Meltem Bozkurt
US$73.00
raised of $10,000.00 goal
0% Funded
3 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities