Project Horizons

Fundraising campaign by Aksel Demir
 • US$3,430.00
  Donated So Far
Raised offline: $21,657.00
Total: $25,087.00
Help this ongoing fundraising campaign by making a donation and spreading the word.
Show more
Show less

(Türkçesi alttadır)

Project Horizons is a charitable project that aims to improve the lives of impoverished Peruvian families by donating and installing irrigation kits in rural schools and villages.

By donating, you will have helped us buy irrigation kits, which are boxes that contain 100 square meters of irrigation piping, a water filter, and an instruction manual. This drip irrigation system, which is installed into the fields of the recipients, functions by conveying water droplets to the crops’ roots, allowing farmers to save up to 60% of their water compared to non-drip irrigation. This system also affects harvest sizes. Using drip irrigation enables farmers to increase crop output by 60 to 90%. This sizeable increase in the food that families can produce leads to many benefits:

- By growing iron-rich vegetables native to Peru, such as quinoa, families can combat anemia. This can save lives because 40% of Peruvian children under the age of five suffer from crippling iron deficiency.

- Growing more food leads to a calorie surplus, which creates a new source of income for these impoverished families, as they are able to sell the excess food. (Families in rural Peru tend to have a small plot of land from which they grow vegetables and raise livestock. Families rely on these fields for their daily meals, and sell the excess produce.)

- Educating children in irrigation technology and smart irrigation practices leads to a more environmentally friendly use of scarce resources such as water and fertilizer.

The use of these irrigation kits in rural farming communities aims to create an additional source of food and income, both of which are hugely beneficial to the recipients.

Projects we've completed:

 • The installation of 14 drip kits in 9 schools chosen by UNESCO Peru in the region of Cuzco. These students, who live in rural and isolated communities, will receive extensive technical training in smart agriculture from classes organized by UNESCO Peru. They will learn how to grow vegetables, to care for the environment and the principles of a balanced diet. To read more about this long term and impactful project go to: UNESCO NEWS
 • The donation of 1 dripkit to the convent of nuns at La Tiguina, Ica.
 • The installation of 40 kits across four communities in Peru's southern Puno region in collaboration with The Chijnaya Foundation and Prodia Peru.
 • The installation of 61 dripkits across six communities, again with The Chijnaya Foundation and Prodia Peru.

Upcoming projects:

 • The installation of 25 kits in the village of Incasamana, Puno, in collaboration with The Chijnaya Foundation.

*Keep in mind that the implementation of some projects might take longer than expected because of the COVID-19 pandemic, but rest assured that we are doing everything we can to distribute and install kits at the earliest possible opportunity.


Every dollar you donate will go towards buying, donating, and distributing irrigation kits in rural areas. Each kit costs $55, and for every $55 you donate, you will receive a personal thank-you note from the kit recipient and a certificate of donation. Any amount you can donate matters!

Thank you in advance for helping us create substantial change in the lives of rural Peruvians.
Feel free to give us a follow at Project Horizons, on Instagram. To learn about Aksel Demir, who heads Project Horizons, or to get in touch, email [email protected] or [email protected]

Aksel Demir is a junior in the American School of Lima.Türkçe

Project Horizons, kırsal okullara ve köylere sulama setleri bağışlayıp kurarak kırsal köylerde yaşayan Perulu ailelerin yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesidir.

Bu projeye bağış yaparak, 100 metrekare sulama borusu, su filtresi ve kullanım kılavuzu içeren sulama kitleri almamıza yardımcı olacaksınız. Alıcıların tarlalarına kurulan bu damla sulama sistemi, su damlacıklarını bitkinin köklerine taşıyarak çiftçilerin geleneksel sulama yöntemlerine göre su tüketiminden %60 tasarruf etmelerine olanak sağlıyor. Bu sistem aynı zamanda hasat boyutlarını da etkiliyor. Damla sulamanın kullanılması, kullanılan diğer sulama sistemlerine göre, çiftçilerin sebze üretimini %60 ila %90 oranında artırmasını sağlıyor. Ailelerin üretebileceği gıdalardaki bu büyük artış birçok fayda sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse:

- Aileler, kinoa gibi Peru'ya özgü demir açısından zengin sebzeler yetiştirerek anemi hastalığıyla mücadele edebilir. Bu besinlerin üretimi hayati açıdan önemlidir çünkü beş yaşının altındaki Perulu çocukların %40'ı demir eksikliğinden dolayı ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır.

- Daha fazla tarım ürünü ürettikleri için daha fazla yiyeceği satabileceklerdir ve bu yoksul aileler için yeni bir gelir kaynağı oluşturacaktır. (Kırsal kesimlerde yaşayan Perulu ailelerin genellikle sebze yetiştirdikleri küçük bahçeleri vardır. Aileler bu bahçelerden hasat ettiklerinden beslenir, artan sebzeleri de köy pazarlarında satar.)

- Gençleri sulama teknolojisi ve akıllı sulama uygulamaları konusunda eğitmek, su ve gübre gibi dünyamızda azalan ve değeri her geçen gün artan bu kaynakların daha çevre dostu bir kullanımına yol açar.

Bu sulama kitlerinin kırsal bölgelerde kullanılması alıcılar için büyük ölçüde faydalı olan ek yiyecek ve gelir kaynağı yaratmayı amaçlamaktadır.

Gerçekleştirdiğimiz projeler:

 • Project Horizons olarak Cuzco bölgesindeki 9 liseye 14 kit bağışladık. UNESCO Peru'nun horizontes girişimi ile birlikte çalışarak kırsal kesimlerdeki gençlerin akıllı tarım konusunda teknik eğitim alabilmeleri için de uğraşıyoruz. Bu öğrenciler UNESCO tarafından organize edilen dersler ile sebze yetiştirmeyi, çevreyi korumayı, ve sağlıklı bir öğünün etkenlerini öğreniyorlar. Bu proje hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz de UNESCO HABERLERİ web sitesine bakabilirsiniz.
 • La Tiguina, Ica'daki rahibeler manastırına 1 sulama kiti bağışı.
 • Chijnaya Vakfı ve Prodia Peru ile işbirliği içinde Peru'nun güney Puno bölgesindeki dört köye 40 sulama kitinin bağışı.
 • Chijnaya Vakfı ve Prodia Peru ile birlikte altı farklı köye 61 damla sulama kiti bağışı.

*COVID-19 salgınının tüm dünyayı ve bu nedenle bu projeninin sürecini etkilemesi nedeniyle, bu projelerin hayata geçmesi beklenenden uzun sürebilir ama gecikmeleri önlemek için elimizden geleni yapıyoruz.

Bağışladığınız her dolar, kırsal alanlarda sulama kitleri satın almaya, bağışlamaya ve dağıtmaya yöneliktir. Her kit 55$ 'dır ve bağışladığınız her 55$ için, kitin ulaştığı aile ve çocuktan kişisel bir teşekkür notu ve bir bağış sertifikası alırsınız. Bizim beklentimiz bu 55 dolar’ın bir bireyden gelmesi değildir ama yapılan her küçük katkının da birinin hayatında büyük bir etki bırakabileceğini vurgulamaktadır. Proje sürecinde desteğiniz ve bağışınız için teşekkür ediyor, sizinle dünyayı daha iyi bir hale getirmek için adım atmaya çok heyecanlıyız.

projecthorizons.org adresinde Project Horizons hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilir ve Instagram'dan bizi takip edebilirsiniz. Project Horızons'ı yöneten Aksel Demir hakkında bilgi almak için [email protected] adresine veya [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Aksel Demir, Lima Özel Lima Amerikan Lisesinde onbirinci sınıf öğrencisidir.

Rewards

For every 55 USD you donate, you will receive a personal thank you note from the kit recipient and a certificate of donation.

16 Backers

Organizer

Aksel Demir is a junior in the American School of Lima, Peru.

Aksel Demir is a junior in the American School of Lima, Peru.

Mar 28

Project Horizons April Update

Update posted by Aksel Demir at 04:21 am

Dear All;I am very excited to announce that Project Horizons will be working with the U.S. based Chijnaya Foundation to install 40 irrigation kits in 5 picturesque villages in Puno, southern Peru. The Chijnaya Foundation works with rural communities to design and implement self-sustaining projects on issues including health, education,. . . . .

See update
0

Donors & Comments

46 donors

Followers

19 followers
Isik Yasa
Emre Sayıner
Naz Erükcü
Helmut Struve
Venis Gomez
Gerrit Hueting
Cemal Parlak
Rana Esmer
cathie barbaroux
Mariela Meza Cuadra
Show more Followers
US$3,430.00
Donated So Far
Raised offline: $21,657.00
Total: $25,087.00

Help this ongoing fundraising campaign by making a donation and spreading the word.