PLEASE HELP BLACKIE FIGHT FIP

 • US$35.00
  raised of $3,150.00 goal goal
1% Funded
2 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities

Show more
Show less

Hello,

my sweetie Blackie (2,5 YO) was diagnosed with FIP (Feline Infection Peritonitis) in late November/early December 2019. Cats’ chances to beat and survive this (officially incurable) deasease are lower than 5% and such cats usually die quickly.

Blackie’s weight at the time of diagnosis was 2,8 kg, she was apathetic, skin and bones without appetite (I was feeding her via syringe), jaundiced, without sparks in her eyes. So, how it happened that Blackie is still alive and moreover active, cuddly, eats and plays a lot and weights almost 3,9 kg? Thanks to a group of supportive people who gave met the important initial information regarding the treatment possibilities I started to treat Blackie by an innovative (experimental) antiviral medication right after her diagnosis.

To make the story short, the medication is not available commercially, and thus is expensive. Because Blackie has a mixture of the two types of FIP and probably also neurological issues it raised the initially expected and estimated cost of medication to over $ 5 000 (the cheapest option) for a full, 12-week couse of the treatment.

Any little bit helps and it would be greatly appreciated. If this fund goes over what Blackie needs, I will donate it to other FIP Warriors members who are also looking for funding.

Blackie and me express our thanks from the bottom of our hearts to anyone who can donate or share this page.

Lots of love,
Blackie & Jana

Zdravím,

mojí Blackie (2,5 roku) byla na přelomu listopadu a prosince 2019 diagnostikovaná FIP (infekční zánět pobřišnice). Šance kočky na přežití této (oficiálně neléčitelné) nemoci je méně než 5% a kočka obvykle umírá rychle.

V době diagnózy Blackie vážila 2,8 kg, byla apatická, kost a kůže bez chuti k jídlu (krmila jsem ji stříkačkou), měla žloutenku, byla bez jiskry v očích. Takže, jak se stalo, že Blackie je stále naživu a navíc aktivní, mazlivá, s velkou chutí k jídlu a hraní a váží 3,9 kg? Díky skupině podporujících lidí, kteří mi poskytli důležité počáteční informace o možnostech léčby, jsem začala Blackie hned po její diagnóze léčit novým (experimentálním) antivirotickým lékem.

Ve zkratce, lék není komerčně dostupný, a tedy je drahý. Vzhledem k tomu, že Blackie má kombinaci suché a vlhké formy FP a navíc ještě podezření na neurologické problémy, došlo ke zvýšení původně očekávaných a odhadovaných nákladů na léčbu na víc než $ 5 000 (nejlevnější varianta), a to na celou dobu trvání léčby (12 týdnů).

Jakákoliv pomoc je vítána. Pokud sbírka překročí částku, kterou by Blackie potřebovala, předám ji dalším FIP bojovníkům, kteří také hledají další možnosti financování.

Blackie a já tímto z hloubi srdce děkujeme každému, kdo může přispět nebo alespoň sdílet tuhle stránku.

S láskou,

Blackie & Jana

Fundraising Team

 • Jana Jilkova
 •  
 • Campaign Owner
 • Anna Zachova
 •  
 • Campaign Manager

Donors

 • Anonymous
 • Donated on Dec 20, 2019
Amount Hidden
 • Anonymous
 • Donated on Dec 20, 2019
 • Fingers crossed!!!

$10.00
Jan 24

Halfway there / Jsme v polovině

Update posted by Jana Jilkova at 10:17 am

I think that the video (https://youtu.be/-VCf4GTfonU), made from photos from the first 42 days of treatment, clearly shows the Blackie's progress and is worth a thousand words.Myslím, že video (https://youtu.be/-VCf4GTfonU), které jsem udělala z fotek z prvních 42 dnů léčby, bez potřeby komentáře ukazuje dosavadní progres Blackie.

See update
0
Jan 04

End of the first month of treatement

Update posted by Anna Zachova at 09:10 am

We have first month of treatement behind us and Blackie is doing so far so good. Her fur has changed to nicer, shinier and less dull. Her apetite has increased. She is eating well, prefers wet food but eats dry one too. Her belly is almost normal, there is no. . . . .

See update
0

Donors & Comments

2 donors
 • Anonymous
 • Donated on Dec 20, 2019
Amount Hidden
 • Anonymous
 • Donated on Dec 20, 2019
 • Fingers crossed!!!

$10.00

Followers

0 followers
No Followers Just Yet...

Support Campaigns

campaigns

Create a support campaign in seconds!

Support campaigns allow you to get your own fundraising page dedicated to 'PLEASE HELP BLACKIE FIGHT FIP'

You'll have your own unique link that you can share, and all funds raised will go directly to 'PLEASE HELP BLACKIE FIGHT FIP'. It's the ultimate way to show your support!

Create support campaign
US$35.00
raised of $3,150.00 goal
1% Funded
2 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities