Ölüm Tarlalar’nın Karşısına Yaşam Tarlaları / Living Fields Across The Killing Fields

Fundraising campaign by Aynebilim Ben
 • US$33,719
  raised of $50,000.00 goal goal
67% Funded
2,005 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities

Show more
Show less

Merhaba ben Aynebilim,

Bundan beş yıl önce Kamboçya da bir nehrin üzerine kurulmuş köyle ilgili bir blog yazısı okudum. Çocukların yetersiz beslendiğinden, temiz suya ulaşamadığından ve fakirlikten bahsediyordu. O an yaşadığım hayattan utanıp kazandığım parayı onlarla paylaşmak için Kamboçya’ya taşınmaya karar verdim. İstanbul’un yemyeşil, her tarafı denizlerle kaplı, trafiği olmayan, kuş sesleriyle dolu en güzel adasından tozun, kirin, trafiğin ortasına, Phnom Penh’e taşındım. İlk başlarda freelance işlerden kazandığım paralarla bir aş evi açtım ve oradaki insanların sağlıklı beslenmesine yardım ettim.

Daha sonra Türkiye’den gelen bağışlarla Ölüm Tarlaları’nın karşısındaki araziyi kiralayıp ‘Yaşam Tarlaları’ projesini başlattım. Yaşam Tarlaları inşaatı devam ederken köyde evi muson yağmurlarından dolayı yıkılmış ailelere gelen bağışlarla ev yapmaya başladım. Yaşam Tarlaları’nın içinde çocukların Ingilizce öğrendiği bir okul, aş evi, sağlık kabini, oyun alanı, üç evsiz ailenin yaşadığı odalarımız ve köydeki kadınların hem üretip hem para kazanabileceği atölyemiz vardı ama Ölüm Tarlaları’na yapılacak olan yeni yol yapımı için yıkıldılar. Her şey başa döndü diye onları bırakıp gidemiyorum. Eğer kendim için yapıyor olsaydım bunları, hiç arkama bakmadan giderdim ama onların belki de böyle bir şansı bir daha olmayacak, o yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Köyde kendi kendine yeten bir sistem kurup, bağış sisteminden çıkmak istiyorum. Bu sistemde köydeki insanlara iş olacağı sağlamak, hayat standartlarını yükseltmek, köydeki ihtiyaçlarımızı bu sistem üzerinden karşılamak istiyorum. Daha önce birlikte başardık, bu sefer de başaracağız.

Hi there!

This is Aynebilim,

5 years ago I read a blog article about a small town in Cambodia which is established on a riverbank. The article was about the poverty of this town, I learned that the children weren't getting nearly enough nutrients and had no access to clean water. As I kept reading I couldn't help but feel ashamed of the lifestyle I had at the time and I decided to relocate to Cambodia to share the money I earned with them. I left one of the most beautiful Islands of Istanbul which is all green and full of bird sounds and where no vehicles allowed and moved to Phnom Penh where there is heavy traffic and full of dust and dirt.

At first, I established a soup kitchen with the money I made from the freelance contracts to help the people to get healthy nutrition. Later I rented the land right across the Killing Fields and started the "Living Fields Project" with the donations that came from Turkey. Meanwhile, I started to have new houses built for the families whose houses were destroyed by the monsoon rains also with the donations.

Within the Living Fields, we had a school where kids learn English, a soup kitchen, a health cabinet, rooms which shelter three families without houses and a workshop where women of the village produce goods and earn money. Unfortunately, all these establishments were done away because of the new road construction in the Killing Fields and now I'm at the starting point all over again. Now I'm not able to leave them behind just because I'm at the ground zero again. If I were doing all this for myself I'd have far gone by now without looking back, yet I know in my bones that they won't have another chance like this again. For this reason, I need your support and every contribution is of great value. I am aiming to establish a self-sustaining system in the village and I want to quit receiving/accepting donations for good. The aim of this system is to create employment opportunities for the villagers, improve their standard of living and supply all their needs within the system. We made this possible once now we are going to make it once again!


Okul - $7.500

Yeni kiraladığımız yere iki sınıflık bir okul yapacağız, bir sınıfında İngilizce ve Latin Alfabesi öğrenecekler diğer sınıfta da resim yapacaklar, müzik aleti çalacaklar, dans edecekler...

School - 7.500$

We are going to build a new school with the classrooms in the new field we are going to rent. In one classroom the kids will learn English and Latin Alphabet and they will paint, draw pictures and play musical instruments in the other.


Aş Evi - $2.500

Her gün aş evimizde yaklaşık 300 kişilik yemek çıkıyor, yeni yerimizde buna devam etmek için yeniden bir mutfak inşaa edeceğiz.

Soup Kitchen - 2.500$

We produce food for 300 people in our soup kitchen at the moment and we want to continue doing so in our new one.Kelebek Parkı - $20.000

Köylülerin daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için iş alanlarına ihtiyaçları var. Açacağımız Kelebek Parkı’nda köylülere iş imkanı oluşturup para kazanmalarını sağlayacağız.

Butterfly Park - 20.000$

The villagers need job opportunities to be able to live in better conditions. We are going to create new employment areas for them within the butterfly park we are going to establish and we'll make them be able to earn a decent salary.


Atölye ve Showroom - 4.000$

Köydeki kadınların çalışmaya ihtiyacı var ama iş imkanları yok. Köyümüzü ziyaret eden gönüllülerin öğrettiği takıların satışından elde edecekleri gelirle ev ekonomilerine katkıda bulunacaklar.

Workshop and Showroom - $4000

The women of the village need to work yet there are no jobs available for them. In this workshop, they are going to make money by selling the handmade jewelry which they learn how to craft from our voluntary visitors from all over the world.


Restaurant - 10.000$

Köylülere yeni iş alanları açmak, birlikte para kazanmak ve yine bu parayı köyün ihtiyaçlarını karşılamak için bir restaurant açacağız.

Restaurant - $10.000

We are going to open a restaurant both to create jobs for the villagers and earn money together to meet the needs of the village.


4 Evsiz Aile İçin Ev - 6.000$

Living Field’s yıkılmadan önce dört evsiz ailemiz bizimle kalıyorlardı. Şu an yeni kiraladığımız bahçenin içinde derme çatma bir kulübede yaşıyorlar hep birlikte. Her aile için birer tane oda yapacağız okulun arka tarafına ve inşaatlar bitince bizimle çalışmaya başlayacaklar.

Home For Four Homeless Families - $6.000

Four of our homeless families were staying with us before Living Field’s demolished. They live in a makeshift hut in the newly rented garden. We will build one room for each family at the back of the school and they will start working with us when the constructions are finished.


Ve daha fazlası

Eğer belirlediğimiz paranın üzerinde bir miktar toplanırsa köydeki evlerin yapımına devam edeceğiz. Bir evin maliyeti 1.500$ ve köyde yenilenmesi gereken 32 evimiz daha var. Bu köyü içinde mutlu ve sağlıklı çocukların büyüdüğü rengarenk evlerle donatmak istiyorum.

Furthermore

If we raise an amount more than we set, we will continue to build the houses in the village. The cost of a house is $ 1,500 and we have 32 more homes in the village that need to be renovated. Let's built the village with colorful houses where children would grow happy and healthy.
Organizer

Donors

 • Duygu Oran
 • Donated on Oct 04, 2019
 • Nasıl bu kadar geç yetiştim desteğe😔 özür dilerim 🙏

$10.00
 • Anonymous
 • Donated on Oct 04, 2019
$20.00
 • Ugur Bektas
 • Donated on Oct 04, 2019
 • Yetiştim çok şükür :)

$15.00

No updates for this campaign just yet

Donors & Comments

2,005 donors
 • Duygu Oran
 • Donated on Oct 04, 2019
 • Nasıl bu kadar geç yetiştim desteğe😔 özür dilerim 🙏

$10.00
 • Anonymous
 • Donated on Oct 04, 2019
$20.00
 • Ugur Bektas
 • Donated on Oct 04, 2019
 • Yetiştim çok şükür :)

$15.00
 • Oznur Is
 • Donated on Oct 04, 2019
$15.00
 • Gözde Metin
 • Donated on Oct 04, 2019
 • Aynebilim! Sen harika bir kadınsın :) tr’de kime gittiğini bilmediğimiz bağışlardansa şüphesiz bu bağış ihtiyaç sahiplerine ulaşmada en güzel araç. Seni destekliyor ve orada sizlere güzel günler diliyorum :) hepinizi kucak dolusu öpüyorum çocuklar hayırlı insanlar olun inşallah

$25.00
 • Serap Kart tumkaya
 • Donated on Oct 04, 2019
 • Eline emeğine sağlık Ayn. Oğlumuz Gece biraz büyüyünce tekrar ziyarete geleceğiz.

$10.00
 • Buket Allahverdi
 • Donated on Oct 04, 2019
 • Kolay gelsin, hersey gonlunuzce olsun, cocuklar hep gulsun :)

$10.00
 • Anonymous
 • Donated on Oct 04, 2019
 • Bir kere daha ufak da olsa bize yardımcı olma fırsatı verdiğin için teşekkürler Ayn :)

Amount Hidden
 • Anonymous
 • Donated on Oct 04, 2019
Amount Hidden
 • Havva Baş
 • Donated on Oct 04, 2019
Amount Hidden
Show more donors

Followers

595 followers
Gözde Metin
Giz Karadayı
Evren Canbulat
Nuran Özen
Reyhan Top
Aybuke Semerci
Olgu Gules
GULER SAHINLER
Zeynep Ezgi TEKIN
L E G
Show more Followers
US$33,719
raised of $50,000.00 goal
67% Funded
2,005 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities