NEED YOUR FINANCIAL SUPPORT FOR MY RESEARCH

Fundraising campaign by Sila Derin
  • US$35.00
    raised of $260.00 goal goal
13% Funded
2 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities

Show more
Show less
Hi to all,

Since 2015, I am a Ph.D. candidate in the psychology department at Dokuz Eylül University in Izmir, Turkey. After successfully completing the coursework phase and passing the proficiency exam, I am formally admitted into the dissertation phase of the program.Associate Professor Jessica R. Grisham invited me to visit her laboratory from February 2019-June 2019 at the School of Psychology, University of New South Wales (UNSW) Sydney in Sydney, Australia to work on my research project “Investigation of the effect of Combined Cognitive Bias Modification on obsessive compulsive cognition. You can find the invitation letter from UNSW above.

UNSW is the ideal location for improving my research’s methodology. Because , UNSW ranks 45th in the 2018 QS World University Rankings and 85th in the 2018 Times Higher Education World University Rankings.They have been given great opportunity for research stay in their OCD Lab and to develop my skills and my career. However, the goverment grant I applied for, was suspended and the start date is unknown because of the ongoing financial and economic crisis in Turkey. For this reason, I have been searching some other alternative foundations. So, I need your financial support to go to UNSW and conduct my research. I can buy my flight tickets but I need this amount for my living and accommodation expenses in a three month period.

I would really appreciate if you could help me make my dreams come true for my career.

Thank you for your time and interest.

Kind regards.


(in Turkish)


Herkese Merhabalar,

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü Klinik Psikoloji alt alanında doktora öğrencisiyim. Doktora yeterlilik sınavından başarılı bir şekilde geçtim ve şu anda tez aşamasındayım. Tez izleme komitesi tarafından da kabul gören tez konum "Birleştirilmiş Bilişsel Yanlılık Değişimlemeye Yönelik Müdahalenin Obsesif Kompulsif Bilişler Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi” dir.

Söz konusu tez çalışmamı gerçekleştirebileceğim en ideal kurum olan Avusturalya/Sydney’de bulunan University of New South Wales (UNSW)’den Şubat-Haziran 2019 tarih aralığında çalışmalarımı yürütebilmek için kabul almış bulunmaktayım. Resmi davet mektubumu yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Davet aldığım UNSW, psikoloji alanında 2018 QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda 20. sırada yer almaktadır. Bu söz konusu prestijli kuruma gidebilmek ve çalışmalarımı yürütebilmek için mali bir destek arayışındayım.

Destek için başvurabileceğim TÜBİTAK'ın ilgili programı 2214-A Yurt Dışı Doktora Sırası Araştırma Burs Programı başvuruları bilinmeyen bir tarihe ertelenmiştir. Bu yüzden başka destek kaynaklarını araştırmaktayım.

Uçak bileti masraflarımı karşılayabiliyorum. Ancak 3 aylık bir sürede konaklama ve yeme-içme için ihtiyacım olan 5000 dolarlık maliyeti karşılayamıyorum ve bu konuda maddi desteğe ihtiyacım var. Kariyerimi, mesleki ve akademik becerilerimi geliştirmem için bana verilen bu prestijli üniversiteye gidebilme fırsatını değerlendirmek için yardıma ihtiyacım var.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Sevgiler.Organizer

  • Sila Derin
  •  
  • Campaign Owner

Donors

  • Anonymous
  • Donated on Sep 05, 2018
Amount Hidden
$10.00

No updates for this campaign just yet

Donors & Comments

2 donors
  • Anonymous
  • Donated on Sep 05, 2018
Amount Hidden
$10.00

Followers

3 followers
onur alkara
banu bora özgülcüler
Soner Elmas
US$35.00
raised of $260.00 goal
13% Funded
2 Donors

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities