Mucteba Tilburg Universitesine!

 • US$3,188.00
  raised of $20,467.00 goal goal
15% Funded
35 Donors
Raised offline: $6,704.00
Total: $9,892.00

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities

Show more
Show less

(for English please see below)

Merhaba,

Ben Mücteba Faruk Özdem. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tam burslu olarak okuyorum. Şu an son sınıftayım ve bu haziranda mezun olacağım.

Lisans öğrenimim boyunca en çok ilgimi çeken konu Teknoloji Hukuku oldu. Mezun olduktan sonra yüksek lisans için Tilburg Üniversitesinin “Hukuk ve Teknoloji Yüksek Lisans” programına başvurdum ve kabul aldım. Ülkemizde teknoloji ve bilişim hukuku yeni gelişen bir alan olduğundan yüksek lisans eğitimimi bu alanda donanımlı ve kendini kanıtlamış olan Tilburg Üniversitesinde yapmam hem benim için hem de dönüp akademisyen olduğumda yardım edebileceğim kişiler için çok faydalı olacak. Ancak eğitim ücretim ve yıl içinde gerekecek masrafları karşılamak için yaptığım burs başvurularından olumlu geri dönüşler alamadım. Tilburg Üniversitesi eğitim ücretine %25 indirim yapmasına rağmen ailemin durumu benim yüksek lisans masraflarımı karşılamaya yetmiyor. Bu sebeple masraflarımı karşılamak için bu kampanyayı oluşturdum.

Tilburg Üniversite’sinin yaptığı 3.650€ indirim ile birlikte eğitim ücreti olan 10.950€ ve bağlantısı ile görebileceğiniz diğer masraflarımla birlikte toplam 21.211€’ya ihtiyacım var. (Site Türk bankasına doğrudan miktarı göndermek için USD cinsine çevirdi.)

Ortaokul ve lisede başarılı okullarda başarı bursuyla tam burslu olarak okudum. Üniversiteye giriş sınavında Türkiye 118’incisi olup Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden olan Koç Üniversitesi’nde üstün başarı bursu ile okumaya başladım. Bu şekilde öğrenim hayatım boyunca kendimi en iyi şekilde geliştirebileceğim okullarda okuma şansı elde ettim. Ancak bu sefer bu miktarı toplayamazsam yüksek lisans hayallerimi gerçekleştiremeyeceğim. Hayallerime ulaşmam sizlerin desteklerine bağlı.

Yukarıda belirtilen sosyal medya hesaplarımdan veya [email protected] e-posta adresim üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden destek olan ve bu kampanyayı paylaşıp yaymama yardımcı olacak herkese çok teşekkür ediyorum.

Mücteba Faruk Özdem


Hello everyone,

I am Mücteba Faruk Özdem. I am studying law with a full-merit scholarship at Koç University Law School, İstanbul. Currently, I am in my senior year and I will graduate in this June.

Throughout my undergraduate studies, I realized that I am passionate about working on both law and technology and their mutual interactions. After my graduation, I searched for LLM programs which I could develop myself the best. I am very much interested in “Law and Technology” LLM program of Tilburg University thus I applied, and I am offered a place.

In Turkey, the field of “Law and Technology” is very new. Therefore, my goal is to study this topic at Tilburg which has many research facilities in this area. Hence, after my master studies, I would have extensive knowledge which I will be willing to share with many young and eager students back in Turkey. I applied to several scholarship programs to afford my other expenses, but none of them returned positively. Although I got a tuition fee waiver for the %25 of the program’s tuition fee from Tilburg University, my family’s financial situation is not well enough to afford my expenses during my LLM. Therefore, I am in a need to ask for the expenses via this campaign. With the tuition fee waiver of € 3.650, totally I need € 21.211 as illustrated in the link. (Illustrated as USD since website only accepts Turkish USD bank accounts to be directly linked.)

Throughout my life, my studies were funded by scholarships and I get the chance to study in exceptional institutions. However, this time I am unable to fund my studies with a scholarship therefore, I started this campaign to achieve my goals. If I could not reach the target amount with this campaign, it is impossible for me to study at Tilburg University. Achieving my goal depends on your individual donations.

You can contact and ask me anything via my social media accounts shown above or via email, [email protected]

I thank every one of you who will support me with donations and sharing my campaign.

Mücteba Faruk Özdem

Organizer

 • Mucteba Faruk Ozdem

Donors

 • fulya sarican
 • Donated on Aug 29, 2019
$100.00
 • Deniz Wiedhaup
 • Donated on Aug 28, 2019
 • Basarilar Mucteba! Hollanda'ya simdiden hosgeldin!

Amount Hidden
$20.00
Sep 03

%50'ye ulaştım!

Update posted by Mucteba Faruk Ozdem at 09:53 pm

Merhaba,Programın başlama zamanının gelmesi ile birlikte bazı harcamalarımın ne kadar olacağı da kesinleşti. Üniversitenin belirttiği kira ücretinden daha ucuza bir yer kiraladım. Ayrıca dönemlik kitap harcamalarım da daha önce hesapladığımdan daha az oldu. Bu sebeple kampanya miktarında bir güncelleme yaptım.Bugün itibariyle de kampanyamda hedeflediğim miktarın yarısını, yani bir dönemlik masraflarımı

See update
0
Jun 14

First Update of My Campaign

Update posted by Mucteba Faruk Ozdem at 12:00 pm

Merhaba, Site dışından bana doğrudan gelen yardımlarla birlikte (sitede "raised offline" olarak görünen her gün güncellediğim miktar) ihtiyacım olan miktarın %12'sine ulaştım. Bu sayede vize işlemlerimi başlatabildim. Bu benim için büyük ve sevindirici bir gelişme. Yardımlarınız için teşekkür ederim.Hello,I reached 12% of the amount I need, including the helps I

See update
0

Donors & Comments

35 donors
 • fulya sarican
 • Donated on Aug 29, 2019
$100.00
 • Deniz Wiedhaup
 • Donated on Aug 28, 2019
 • Basarilar Mucteba! Hollanda'ya simdiden hosgeldin!

Amount Hidden
$20.00
 • Russell Corbett
 • Donated on Aug 21, 2019
$25.00
 • bayard allard
 • Donated on Aug 21, 2019
$25.00
 • ashley guyton
 • Donated on Aug 21, 2019
$20.00
 • Hermano Marques
 • Donated on Aug 21, 2019
$40.00
 • Reba Seitz
 • Donated on Aug 21, 2019
$40.00
 • Ruby Shaw
 • Donated on Aug 19, 2019
$40.00
 • Lus Cavalcanti
 • Donated on Aug 19, 2019
$45.00
Show more donors

Followers

13 followers
Elif Kubilay
Öznur Özkasap
City Of Stars
Ata Deniz
Selda Akmaner
Tarkan Gurbuz
Hande Özkayagan
N.P. M
Pınar Demiralp
Mehmet Emin ÇETİN
Show more Followers
US$3,188.00
raised of $20,467.00 goal
15% Funded
35 Donors
Raised offline: $6,704.00
Total: $9,892.00

No more donations are being accepted at this time. Please contact the campaign owner if you would like to discuss further funding opportunities