Help me reapiring my parents` life

Fundraising campaign by Michal Gawryszewski
 • £51.00
  raised of £12,000.00 goal goal
0% Funded
2 Donors
Help this ongoing fundraising campaign by making a donation and spreading the word.
Show more
Show less

Hi.

My name Is Gawryszewski Michał and I made that campaign to help my parents.Recently, I have got diagonsoed with pustular psoriasis. Of course it wasn`t a big deal at first but then, on the top of that I got psoriatic arthritis, so I needed to get a treatment in the hosptal. After few months of treatment I was able to return to normal life. However, my parents` budget was pretty much damaged, as medicine was quite expensive, so they cannot pay up a loan that they have taken a few years ago, which was taken in mind to build house for us, to not force me to change schools and let me have normal childhood.

I wanted to help them stabilize but I cannot work anywhere, as employers are afraid of hiring a flabby man after high school, and my parents also said I should stay in school till I got good background in order to get my dream job. Still, I do not want to be an just useless addition to my parents that just waste more money, and I have no other choice but ask money from others. I am still Young and I have many dreams that I want to achive, yet life isn't so fancy for everyone as in our dreams.


That is why I ask you for your help. I want my parents to stabilize and not fight with each other for every penny. I know how much they sacrificed for my happines, yet I do not want them to suffer now, beacuse all their effort would be meaningless otherwise. I appreticate all your help. Thank you for reading that and have a blessed day.


Hej

Nazywam się Gawryszewski Michał i ta kampanie utworzyłem gdyż chciałem poprawić sytuację moich rodziców.

To tak ogólnie zdiagnozowano u mnie luszczyce i atopowe zapalenie skóry. Na początku nie było to jakoś szczególnie uciążliwe koze oprócz drobnej dyskryminacji ze strony rówieśników z powodu dziwnego wyglądu, jednakże późnej choroba zainfekowała jakoś stawy, doprowadzając łuszczycowego zapalenia stawów. Szybko trafiłem więc do szpitala gdzie otrzymałem profesionalna opiekę. Leczenie jendak do najtanszych nie należało. Moi rodzice pokryli koszty leczenia I leków swoimi oszczędnościami które miały być przeznaczone na spłatę kredytu który wzięli kilka lat wcześniej by umożliwić mi normalne zycie we własnym domu, z możliwością uczęszczania do szkoły bez obaw ze będą musiał ja zmieniać.

Chciałem jakoś pomóc im się ustabilizować po tym co dla mnie zrobili, ale z chorymi stawami i wietczalymi mięśniami od lekarstw nikt nie pała chęcią do zatrudnienia osoby bez wykształcenia a moja niska cierpliowść do ludzi sprawia że nie jestem dobrym korespondentem telefonicznym. Poza tym rodzice woleli by żebym uczył się na studiach i zdobył podwaliny pod dobra pracę. Jednak nie chce żeby moi rodzice jedynie tracili się mnie pieniądze. Wiem jak dużo dla mnie poświęcili i nie chce ich widzec kłócących się o każdy grosz. Chciałbym żeby nie musieli na mnie wydawać tyle pieniędzy... dlatego właśnie proszę o pomoc. Jestem jeszcze młody i mam wiele marzeń a całe życie przedemną, jednak życie już nie raz udowodniło nam że nie każdemu będzie pisana droga usłana różami.

Dlatego jeszcze raz proszę cie o pomoc. Chciałbym aby moja rodzina znów mogła stanąć na nogi i być szczęśliwa. Nie ważne jednak coś zrobisz dziękuję Ci za przczytanie tego tekstu i życzę Ci miłego dnia ♡

Organizer

 • Michal Gawryszewski

Donors

 • Kasai
 • Donated on Oct 15, 2021
£50.00
 • Anonymous
 • Donated on Oct 06, 2021
Amount Hidden

No updates for this campaign just yet

Donors & Comments

2 donors
 • Kasai
 • Donated on Oct 15, 2021
£50.00
 • Anonymous
 • Donated on Oct 06, 2021
Amount Hidden

Followers

1 followers
Ja Ja
£51.00
raised of £12,000.00 goal
0% Funded
2 Donors

Help this ongoing fundraising campaign by making a donation and spreading the word.

Not Ready to Donate?

Did you know a 10 second Facebook share raises an average of £25?

Share on Facebook