Get Warm 7

Fundraising campaign by Mohammed Khrais
 • US$60.00
  raised of $10,000.00 goal goal
0% Funded
2 Donors
Help this ongoing fundraising campaign by making a donation and spreading the word.
Show more
Show less

النص بالعربية أدناه

Aşağıdaki Türkçe metin

Ihsan Voluntary Campaign, a youth campaign formed in Gaza, Palestine, after the harsh situations that Palestinians have suffered in Gaza such as siege, lack of opportunities, and unemployment in the Strip.

Ishan campaign is not affiliated with any political party or a governmental organization. It depends on donations from Gaza and abroad.

In 2011, the campaign announced its launch and through it we can offer our activities and services within 4 Key themes, education, awareness, entertainment and social empowerment.

Ihsan campaign include more than 200 members from several places in Gaza Strip, over 9 years the campaign was the hope for many stricken families in the Strip.

2020 is an rough year because of the spread of Covid-19. According to the decisions of Interior Ministry, the curfew was imposed compulsory. So, daily income earners, people who work in shops and coffee shops, stopped working and that affected badly in their economic situation.

As a Palestinians, this year was catastrophe. The bad political and economic situation reflected on the government employees, who get out of basics of life.

We will not forget what the Palestinians have suffered from the occupation, the internal division, siege, unemployment, and poverty.

This is not the first time that you watch a post about the Ihsan campaign, you must have seen a post on Facebook or a tweet on Twitter spoke about one of its campaigns. Our target is helping others in several ways. Thanks to our team, donors and contributors, we always succeed in helping poor families and their children.

Ihsan campaign decided to resume its campaign to providing assistance and aid to those who deserve it and announced Bassmet Daffa (Get Warm) Campaign for the seventh year. The campaign will provide poor families with winter clothes in order to protect them from the cold in difficult living conditions.

Your boring daily routine is a dream for other people, that they cannot live it.

Imagine this in every single detail in your life, you will understand people’s need for it.

So Ihsan Voluntary Campaign asking you to contribute with your donations in Bassmet Daffa Campaign 7 to reach and help the largest number of families. This dream needs your support for us, these people deserve the best. Lit a candle in others’ lives.


PS: We placed the state, Israel, because site does not support the state of Palestine

حملة الاحسان التطوعية هي حملة شبابية ظهرت في قطاع غزة في فلسطين بعد العديد من الانتكاسات والشدائد التي عاشها الشعب الفلسطيني في غزة ومع تضييق الحصار وشح الفرص ومصدر الرزق بداخلها ومن الجدير ذكره ان حملة الاحسان لا تتبع الي اي فصيل سياسي او مؤسسة وإنها تعتمد في نشاطاتها بنسبة 100% على التبرعات من ذوي الخير في البلاد وخارجها وقد اعلنت الحملة عن انطلاقها في عام 2011 والتي من خلالها نستطيع ان نقدم فعاليات وانشطة ضمن 4 محاور رئيسية وهي تثقيفي وتوعوي وترفيهي وتمكين اجتماعي .

حملة الاحسان اليوم تضم اكثر من 200 عضو من مختلف مناطق قطاع غزة وعلى مدار 9 سنين كانت حملة الاحسان امل للعديد من العائلات التي تضررت بمختلف السبل في قطاع غزة.

في هذا العام 2020 والذي أقل ما يقال عنه استثنائياً بإنتشار فايروس كورونا عافانا الله وإياكم وطبقاً للقرارات المعمول بها من وزارة الداخلية تم منع التجول إجبارياً وبالتالي توقف أصحاب الدخل اليومي عن العمل مما جعل ظروفهم تسوء أكثر،غير الكثيرين من العاملين في المقاهي والمحلات التجارية، وكفلسطينيين كان هذا العام كارثياً في قضيتنا فكان الوضع السياسي والذي تلاه الوضع الإقتصادي سيئاً جداً وإنعكس هذا بوضوح على الموظفين الحكوميين الذين ابتعدوت رويداً رويداً عن ضرورات الحياة ولن ننسى ما اعتاده الشعب الفلسطيني في قطاع غزة بسبب الإحتلال والإنقسام الداخلي والحصار من إرتفاع البطالة وإنتشار الفقر.

غالباً لن يكون هذا النص أوّل ما شاهدتموه عن حملة الإحسان،فغالباً صادفكم منشور أو تغريدة عن حملة الإحسان عبر إحدى فعالياتها، هدفنا كان دائماً مساعدة الأشخاص بشتّى الوسائل وما ادخرنا جهداً لنرسم البسمة على وجه طفل أو في قلوب العائلات المتعففة وطبعاً هذا بفضل المحسنين ومراعاة الأشخاص لظروف المجتمع.

وعلى اثره قررت حملة الاحسان استئناف فعاليتها ومحاولة تقديم المزيد من الخير لمن يستحقه لذلك اعلنت عن فعالية بسمة دفا للسنة السابعة عالتوالي والتي ستقدم فيها الملابس الشتوية للعائلات المحتاجة لتقيهم من البرد والحاجة في ظل ظروفهم المعيشية الصعبة.

ظروفك العادية وروتينك الممل هي أحلام أشخاص آخرين لا يستطيعون تحقيقها، تصوّر ذلك في كافة تفاصيل حياتك ستقدر حاجة الناس لها.

ومنه تدعوكم حملة الاحسان التطوعية للمشاركة والمساهمة بتبرعاتكم معنا في حملة بسمة دفا 7 لنستطيع ان نصل لاكبر عدد ممكن من العائلات المتعففة ولان القليل منك يعني الكثير لغيرك تلك البسمة وهذا الحلم يحتاجنا ويحتاج دعمك لنا، هؤلاء الناس يستحقون منّا ومنكم الأفضل دوماً، أنر شمعة في حياة الآخرين، لربما كانت حياتك

İhsan gönüllü Kampanyası, Filistin halkının Gazze'de yaşadığı birçok aksilik ve sıkıntıdan sonra, kuşatmanın daralması, fırsatların azlığı ve içinde bir geçim kaynağı ile Filistin'de Gazze Şeridi'nde ortaya çıkan bir gençlik kampanyasıdır. ihsan kampanyasının herhangi bir siyasi hizip veya kurumla bağlantılı olmadığını belirtmek gerekir. Ve faaliyetlerinde% 100 yurtiçi ve yurtdışındaki iyi insanlardan gelen bağışlara güveniyor. Kampanya 2011'de başladığını duyurdu . Eğitim, farkındalık, eğlence ve sosyal güçlendirme olmak üzere 4 ana eksende faaliyet ve faaliyetler sağlayabiliyoruz. Bugünkü ihsan kampanyası Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinden 200'den fazla üyeyi içeriyor ve 9 yıldır ihsan kampanyası Gazze Şeridi'nde çeşitli yollardan etkilenen birçok aile için bir umut oldu. Corona virüsünün yayılmasıyla ilgili en az istisnai olarak söylenen 2020 yılında Allah bizi ve sizi korusun ve İçişleri Bakanlığı'nın yürürlükteki kararlarına göre sokağa çıkma yasağı zorunlu olarak yasaklandı ve sonuç olarak günlük gelir sahipleri çalışmayı bıraktı,, bu da kafelerde ve dükkanlarda çalışan birçok işçi dışında, koşullarını daha da kötüleştirdi. Filistinliler olarak bu yıl bizim davamız için felaketti ve ekonomik durumu takip eden siyasi durum çok kötüydü. Bu, yaşamın gereklerinden yavaşça uzaklaşan devlet çalışanlarına açıkça yansıdı. İşgal, iç bölünme ve yüksek işsizlik kuşatması ve yaygın yoksulluk nedeniyle Gazze Şeridi'nde Filistin halkının alıştığı şeyleri unutmayacağız. Bu metin muhtemelen ihsan kampanyasıyla ilgili gördüğünüz ilk şey olmayacaktır.Bu nedenle, etkinliklerinden biri aracılığıyla ihsan kampanyası hakkında sık sık bir gönderi veya tweet ile karşılaştınız.

Amacımız her zaman insanlara çeşitli yollarla yardım etmek olmuştur ve bir çocuğun yüzüne veya muhtaç ailelerin kalplerine bir gülümseme yerleştirmek için hiçbir çabadan kaçınmadık. Tabii ki, bu hayırseverler ve halkın toplumun koşullarını dikkate alması sayesindedir. Sonuç olarak, ihsan Kampanyası etkinliğini sürdürmeye ve bunu hak edenlere daha fazla iyilik sağlamaya karar verdi.Bu nedenle, zor yaşam koşulları ışığında, soğuktan ve ihtiyaçtan korunmak için muhtaç ailelere kışlık kıyafetlerin sunulacağı Basma Dafa etkinliğini üst üste yedinci kez duyurdu. Normal koşullarınız ve sıkıcı rutininiz, onlara ulaşamayan diğer insanların hayalleridir Bunu hayatınızın tüm detaylarında, insanların ihtiyacını takdir edeceğiniz şekilde görselleştirin. Ondan, gönüllü yardım kampanyası, mümkün olan en fazla sayıda muhtaç aileye ulaşabilmemiz için sizi Basma Dafa 7 kampanyasına bizimle birlikte bağışlarınıza katkıda bulunmaya davet ediyor. Ve bir miktarınız başkaları için çok şey ifade ettiğinden, bu gülümseme ve bu hayalin bize ihtiyacı var ve bizim için desteğinize ihtiyacı var,

Bu insanlar her zaman bizden ve sizden en iyisini hak ediyor. Başkalarının hayatında bir mum yak, bu senin hayatın olabilir!

Organizer

 • Mohammed Khrais
 •  
 • Campaign Owner
 •  
 • Gaza, IL

I volunteered for Ihsan Charity Campaign 6 years ago, and today I am a university graduate and I still love working in this field and I think I will n

I volunteered for Ihsan Charity Campaign 6 years ago, and today I am a university graduate and I still love working in this field and I think I will n

Donors

 • Anonymous
 • Donated on Nov 25, 2020
$50.00
 • Anonymous
 • Donated on Nov 24, 2020
$10.00

No updates for this campaign just yet

Donors & Comments

2 donors
 • Anonymous
 • Donated on Nov 25, 2020
$50.00
 • Anonymous
 • Donated on Nov 24, 2020
$10.00

Followers

0 followers
No Followers Just Yet...
US$60.00
raised of $10,000.00 goal
0% Funded
2 Donors

Help this ongoing fundraising campaign by making a donation and spreading the word.

Not Ready to Donate?

Did you know a 10 second Facebook share raises an average of $25?

Share on Facebook