Updates on Forest for Jakub Balaban

Update posted by Kristyna Balaban On Jul 10, 2020

Děkuji všem z celého srdce za příspěvky a společnou vzpomínku na Jakuba. To, že byl obklopen lidmi kterým na něm záleželo, a to že myšlenka lesa pro Jakuba vás oslovila, pro mě hodně znamená. Navždy si ho budu pamatovat jako samorosta, a tak mám radost, když vidím přírodu která taky dostane možnost žít volně. Shromáždili jsme 25 245 Kč, co je mnohem víc než jsme očekávali, a jsme za to moc vděční.

Místo pro přírodu kupuje pozemky ve východní části České republiky v Bílých Karpatech a mění je na přírodní rezervaci ve které je krajina ponechána bez lidského zásahu. Víc o téhle konkrétní iniciative můžete najít tady: http://www.mistoproprirodu.cz/zachranene-lokality/...

Byla bych ráda kdybychom zůstali v kontaktu, abych vás mohla dál informovat o procesu sbírky, poslat fotky a další informace.Také bych moc ráda naplánovala výlet do téhle přírodní rezervace, takže jestli se kdokoliv z vás chce přidat, dejte mi vědět.

Jestli chcete být součástí téhle komunikace, napište mi prosím mail na [email protected], a budu vás informovat.

Hodně lásky,

Kristyna

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Thank you all from the bottom of my heart for donating and taking the time to remember Jakub with us. It means a lot to me that he was surrounded by people who cared about him, and that this idea of buying a piece of a forest resonates with many of you. I will always remember Jakub as a free spirit, and so I am happy when I see our natural world given the same chance to be free.

We raised 25,245.00 kc, which is a lot more than we anticipated, so we are very thankful.

Místo pro přirodu is buying land in the eastern part of Czech Republic in the White Carpathians mountains, and turning it into a natural reserve where the land is left without interference by humans. You can find out more about this specific initiative here: http://www.mistoproprirodu.cz/zachranene-lokality/... (only in Czech I think)

I would like to keep you all informed with updates about the donation process, photos, and information about the campaign. I would also very much like to plan a trip to visit this natural reserve, so if anyone wants to join us please let me know.

If you want to be part of this communication please send me an email at [email protected], and I will keep you in the loop.

Much love,

Kristyna


Add a Comment